Wszystkie »

 

Wpisy użytkownika epartnerzy.com z dnia 16 lutego 2009

Liczba wpisów: 1

epartnerzy
 
Dzikie Życie jest jedynym pismem w Polsce, które poświęcone jest bezkompromisowej obronie dzikiej przyrody, wiele miejsca i uwagi poświęca ochronie naturalnych, nieprzekształconych obszarów przyrodniczych, stając się forum i trybuną osób, którym bliskie są ideały zachowania bioróżnorodności.
W każdym numerze można dowiedzieć się o:
•    najważniejszych problemach ekologicznych w kraju i na świecie;
•    miejscach eksploatacji środowiska;
•    poglądach intelektualistów i osób publicznych na problemy ochrony przyrody;
•    filozoficznych aspektach ochrony przyrody;
•    poczynaniach urzędników państwowych i służb ochrony przyrody.
Pismo powstało w 1994 roku by nagłośnić działania zmierzające do ochrony ostatniego w Europie nizinnego lasu o cechach pierwotnym, jakim jest Puszcza Białowieska. Od tamtej pory objęło patronatem medialnym wiele inicjatyw o podobnym charakterze, takich jak: utworzenie na ostatnim w Polsce fragmencie naturalnego lasu pogórza Turnickiego Parku Narodowego (Pogórze Przemyskie), ochrona dużych drapieżników - wilka i rysia, zakusy na zniszczenie doliny Rospudy, sprawa rozbudowy kolej linowej na Kasprowy Wierch w Tatrach i wiele, wiele innych.
Przez lata na łamach „Dzikiego Życia” gościło wielu znanych ludzi, m.in. Artur Barciś, Krzysztof Czyżewski, Wojciech Eichelberger, Stanisław Lem, Peter Matthiessen, Arne Naess, Jurek Owsiak, Renata Przemyk, John Seed, Olga Tokarczuk, Beata Tyszkiewicz, Maciej Żurawski i wiele innych osób.
Czytając Dzikie Życie wspierasz działania na rzecz zachowania najcenniejszych miejsc polskiej przyrody.


W bieżacym numerze znaleźć można artykuł „Ekoterroryści i dobrzy ekolodzy w Tatrach” Radosława Ślusarczyka o zawiłych losach rozbudowy infrastruktury narciarskiej na Kasprowym Wierchu, decyzjach szefów PKL, parku narodowego, ministrów środowiska i polskich sądów. Ślusarczyk przy okazji demaskuje zabiegi stosowane przez zwolenników rozwoju za wszelką cenę, którzy obrońcom przyrody próbują przypiąć łatkę ekoterrorystów. „Co zatem znaczy być dobrym ekologiem?” – pyta autor. „Wystarczy nie patrzeć biznesmenom z Podhala na ręce, nie przeszkadzać we wdrażaniu inwestycji, domagając się poszanowania przyrody. Dobry ekolog zajmuje się sprzątaniem śmieci z dzikich wysypisk czy miejskich parków, sprawdza, czy ktoś nie pali w piecu plastikiem, uczy dzieci sadzić drzewa. […] Dobry ekolog, mówiąc krótko, podejmuje działania, które nie wadzą nikomu”.
Dostępny jest również artykuł „Mazurska Rospuda?” Krzysztofa A. Worobca o planowanej i kontrowersyjnej modernizacji drogi krajowej nr 16 na odcinku Mrągowo–Mikołajki. Artykuł Worobca jest polemiką z tekstem „Tałty to nie Rospuda” autorstwa Roberta Chwiałkowskiego z październikowego numeru DŻ oraz artykuł „Rospuda jest tylko jedna”, w którym autor Robert Chwiałkowski odnosi się do uwag Krzysztofa A. Worobca.

Link do publikacji:
epartnerzy.com/e-prasa/dzikie_zycie_p9086.xml

============
Darmowe wydanie pisma Dzikie życie do pobrania: epartnerzy.com/(…)dzikie_zycie_-_wydanie_darmowe_p9…

*************
Więcej publikacji pod adresem:
www.epartnerzy.com/